Sezona stavljanja zimnice počinje, a mnogi meštani Sombora i okoline više se odlučuju za domaću. Za potrebe četvoročlane porodice i 50-tak kilograma slatkih i slanih teglica treba izdvojiti od 15.000 do 20.000 dinara. Međutim, mnogim domaćicama je pravi ritual spremanje zimnice i ne pada im teško da je spravljaju za svoju porodicu. Ipak, kažu, lakše je onima koji imaju svoju baštu, te većinu stavki ne moraju da kupuju.
Nada Pajić iz Čonoplje poslednje četiri decenije pravi isključivo domaću zimnicu od džema i pekmeza od šljiva, višanja ili kajsija, pa do cvekle, mešane salate, kisele paprike ili kornišona. Nikad joj nije bilo teško da je priprema za svoju porodicu, a ističe da je finansijski lakše nego domaćicama u gradovima, jer većinu voća i povrća ima u svojoj bašti, ali kupiti se na pijaci uvek nešto mora ukoliko zafali.
„Od slatkoga pravim i kompote od višnje, trešnje, kajsije, breskve. Što se tiče vrsta pekmeza, pravim ih od svih tih vrsta voća, ali i džemove i marmelade. Ove godine sam prvi put pravila marmelade od malina, kupina, bresaka i kajsija“, kaže Nada Pajić, domaćica iz Čonoplje.
Zimnicu dopunjuje domaćim likerima, a gosti se oduševe likerom od drenjina.
„U liker od drenjina ide litar vode, kilogram šećera da se to prokuva. Zatim se izabere i opere kilogram drenjina i kada se prohladi šećer i voda, u to se stave drenjine, a kada se do kraja ohladi sipa se u smešu litar domaćeg ruma“, objašnjava Nada.
Somborci kažu da je razlika u ceni domaće i industrijske zimnice minimalna, ako se uporedi umeće, trud, utrošak ogreva, celofani, teglice, flaše i ostali izdaci, te da češće biraju domaću, jer im je ukus nezamenjiv.
Bilo da je slatka ili slana, bez zimnice se u hladnim danima trpeza ne može zamisliti. I ako su cene voća i povrća približno iste na pijaci, u odnosu na prošlu godinu, izbor je na vama.
Ukoliko konzumirate domaće, onda znate kako to sami da pripremite, a ako kupujete, stručnjaci savetuju da čitate deklaracije.
rtv.rs