Saopštenje o rezultatima konkursa

Saopštenje o rezultatima konkursa za drugu knjigu autora mlađih od 35 godina u okviru Somborskog književnog festivala za 2019. godinu.

Četvrti Somborski književni festival i Gradska biblioteka „Karlo Bijelicki“ u Somboru u oktobru 2018. godine raspisali su konkurs za drugu knjigu autora do 35 godina. Prema propozicijama konkursa, rukopisi su slati pod šifrom. Konkurs je zaključen 31. januara 2019. godine.

Na konkurs je pristiglo 20 rukopisa. Žiri, koji je zasedao u sastavu Tamara Babić, Branislav Živanović i Dragan Babić, nakon višestrukog čitanja i diskusije, izdvojio je tri rukopisa koji su se nametnuli svojom zrelošću, idejnom zaokruženošću i
celovitošću:
Entropija ničega Nemanje Stanojevića,
Mlad si da se proslaviš Miloša Petrika, i
Slika grada u srpskoj poeziji XX veka Aleksandre Jovičić.


U narednoj seriji razmatranja, žiri je jednoglasno odlučio da na konkursu Četvrtog Somborskog književnog festivala nagradi rukopis Mlad si da se proslaviš Miloša Petrika.
Nagrada, koja se sastoji iz štampanja nagrađenog rukopisa i diplome, biće uručena tokom Somborskog književnog festivala, koji će se održati 10. i 11. maja tekuće godine.

Miloš Petrik (Beograd, 1985) je pravnik koji se, osim pisanjem, bavio i radom u medijima i produkcijom kompjuterskih igara. Objavljivao je u više domaćih i stranih časopisa i antologija, sarađivao je sa Radijom Beograd 202, učestvovao više puta kao
scenarista na izložbi Međunarodnog salona stripa u Beogradu.

Objavio je zbirku priča Siva hronika u izdanju Udruženja ljubitelja fantastike „Lazar Komarčić“ (2016). Bavi se i književnim prevodom, i preveo je knjige autora kao što su Dejvid Mičel, Naomi Alderman, Kejti Kitamura i Endži Tomas.

Rukopis Mlad si da se proslaviš kombinuje kraće i duže pripovedne forme, igrajući na granici klasične kratke priče i fleš fikcije, dajući pažnju ovim oblicima koji su, iako sve prisutniji u savremenoj domaćoj produkciji, i dalje nedovoljno
vidljivi. Nastavljajući se na žanrove fantastike, naučne fantastike, trilera i krimi proze iz svog prvenca, autor pomera granice ovih žanrova kombinujući ih sa referencama iz popularne kulture, kritičkim osvrtima na savremeno društvo, i oporim komentarima današnjeg svega. Idući ka efektnom završetku svakog pojedinačnog teksta, ali i rukopisa kao celine, autor se vraća tradiciji usmenog pripovedanja koje je u srži
kratkih proznih formi, naročito u pričama koje se oslanjaju na efektne i upečatljive dijaloške sekvence koji dodatno aktivira čitalačku pažnju.

ПретходниIzveštaj sa Otvorenog prvenstva Srbije u Sanda borbama
СледећиObuka za rezerviste

ОСТАВИТЕ КОМЕНТАР

Напишите коментар!
Молимо Вас упишите име

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.