
Сомборци су данас обележили Дан града. Седамнаестог фебруара 1749. године тадашњи становници откупили су слободу од царице Марије Терезије за 150.000 златних рајнских форинти и Сомбор је постао слободни краљевски град.

Обележавања Дана града ове године је у знаку два велика јубилеја. Стотину педесет година од почетка озелењавања Сомбора и исто толико година Сомборског певачког друштва. Озелењавање је почело формирањем парка код Железничке станице, а затим је проширено улицама Сомбора, па је овај град с правом добио епитет најзеленијег града Србије.
За градоначелницу Сомбора, осим чувања традиције важно је и стварање амбијента за нове генерације Сомбораца.
„Ову годину обележавамо бројним јубилеја, али нас чекају и многи послови, у том смислу почевши од уређења Видовданског трга, градске пијаце, зграде Жупаније, Центра за социјални рад, Техничке школе и још много тога што ће бити ове године актуелно. Реконструисаћемо и оживети старе споменике, тргове, заиста мислим да ћемо на крају ове године режи да смо имали добар разлог за данашње славље“, каже Душанка Голубовић, градоначелница Сомбора.
У години јубилеја Сомбор је добио и нову монографију аутора Милана Степановића, која се од свих досадашњих разликује пре свега по обиму, јер има више од 400 страница.
„Друго она користи нове могућности претраживања светских архива и у томе је обогатила прошлост Сомбора заиста великим бројем нових података, а посебно када је реч о оном најстаријем добу, средњи век доба турске управе, период либертације, добијање статуса слободног краљевског града, али мислим да смо на одређени начин први пут проговорили и о историји архитектуре, сомборске културе“, рекао је Степановић.

Култура је и знак препознавања Сомбора, па у част дна града и две изложбе. У Галерији Милан Коњовић поставка „Жене у сликарству Милана Коњовића“, а у Галерији Културног центра „Светлуцаве шуме Саве Стојкова“. За његовог сина Милана Стојкова, ово је више од изложбе.
„Савине светлуцаве шуме излазе на видело уједно је то и увертира за галерију која треба да се отвори у сито време идуће године и заиста сам пун једног емотивног испуњења, јер већ пет и по година откако је Сава умро, коначно једна изложба да се подсетимо на његово дело“, вели Стојков.
Шарени вокали, Сомборско певачко друштво, Народно позориште, учитељи, традиција, институције и људи који чине овај град, кроз векове, једним од најпрепознатљивијих на мапи Србије.

Извор: РТВ (Предраг Ћурчија)