
Нобеловац Иво Андрић и Свемирска агенција NASA немају ништа заједничко. Не би ни имали да није ученика сомборске Гимназије „Вељко Петровић“ који су нашли начин да повежу Андрића и NASA, али и да у ту причу додају и ћирилично писмо.
Спојила је ова идеја матуранте природно-математичког смера и њихову професорку спрског језика и књижевности. Почетни корак био је кодирање есеја написаног о роману Иве Андрића Проклета авлија.
„Он је записан на меморијској картици у облику јединица и нула. Меморијска картица је скуп много танзистора и полупроводника окружених пластиком“, објашњава Петар Ђурић.
Кодирани есеј снимљен на меморијској картици биће у балону послат у горње слојеве стратосфере, а циљ је да се види да ли ће то утицати на промене на меморијској картици.
„Наша хипотеза је да се ништа неће дестити, а главни разлог је што неће изаћи директно у свемир, имаће заштиту озона тако да сваки вид зрачења који би могао да утиче неће утицати управо због заштите озона. То је наша хипотеза, а да ли ће тако и бити видећемо када се наша картица врати“, вели Петар.
„На картицу може утицати или влага или микроорганизими, што ће се највероватније и десити, али то неће бити толико да проузрокује промене на картици“, каже Ана Анђелић.
Овај пројекат ученика сомборске гимназије и њихове професорке део је NASA пројекта „Коцкице у свемиру“ (Cubes in Space) и међу 270 је одабраних, а да би пројекта био прихваћен требало је објаснити његов циљ.
„Иво Андрић је наш Нобеловац, ћирилица је наше писмо и зато смо одабрали есеј о Андрићу на ћирилици. Били смо довољно убедљиви у том дефинисању циља пројекта и наша идеја је прихваћена“, каже Лидија Неранџић Чанда, професорка српског језика и књижевности.
Моморијска картица са ћириличним текстом провешће у стратосфери између три и 24 сата, а након тога ове ученике чека нови посао – утврђивање да ли има промена на меморијској картици.
Извор: ртв.рс