Definitivno najgora noćna mora svakog vozača su sneg, led i jaka kiša. Baš iz tog razloga dolaskom hladnijeg vremena zimske gume su must-have jer su namenski dizajnirane za takve uslove u kojima obezbeđuju dobro prianjanje i vuču. Za hladne vremenske uslove smatra se svako vreme kada temperatura padne ispod 7 stepeni celzijusa. Na ovim nižim temperaturama, zimske gume imaju bolje preformanse nego obične, ne samo kada je reč o vuči, već i kada se radi o prianjanju u krivinama i kočenju.
Zavisno od vremena, zimske gume je najbolje koristiti od polovine oktobra do polovine aprila, iako ste po zakonu koji je sličan u mnogim zemljama, u obavezi da imate sve četiri zimske gume u periodu od 1. novembra do 1. aprila, ali samo ako su na putu sneg, led ili poledica. Pritom šara ne sme da ima dubinu manju od 4 milimetra.
Ako na putu nema snega i leda, a vozač na automobilu u periodu od prvog novembra do prvog aprila nema zimske gume, neće biti kažnjen ako ga zaustave saobraćajci, a ne treba da brine ni zbog osiguranja u slučaju saobraćajnog incidenta.
Sa druge strane, ukoliko su vremenski uslovi loši, a vi nemate zimske gume, fizičkim licima zaprećeno je kaznom od 6.000 do 20.000 dinara, preduzetnicima od 50.000 do 200.000, a pravnim licima od 100.000 do 800.000 dinara kazne.
Ulaganje u kvalitetne i pouzdane zimske gume je dugotrajna investicija, stoga vredi dati koji dinar više kako dogodine ne biste ponovo išli u kupovinu pneumatika za zimu. A što je još važnije, bezbednost Vas i ostalih učesnika u saobraćaju nema cenu.
Možete očekivati da će komplet kvalitetnih zimskih guma potrajati negde između četiri i pet godina, kada se koriste samo pola godine. Na zimskim gumama ćete se sresti za 2 vrste simbola: slova „M+S“ kao i oznaka sa planininom sa tri vrha i pahuljice.
Oznaka M+S praktično označava samo geometriju šare i ništa više, odnosno, slovo „M“ označava „mud“ na engleskom, tj. blato na srpskom, a slovo „S“ označava „snow“ na engleskom, tj. sneg na srpskom.
Sa druge strane, prave zimske gume možete da prepoznate po tome što pored oznake „M+S“ (MS ili M&S) sa strane imaju i znak planine sa tri vrha i snežne pahuljice.
Takođe, imajte u vidu da je potrebno da kupite pet guma, a ne četiri, kako biste imali i jednu rezervnu gumu. Korišćenje jedne obične gume sa tri zimske gume može upravljanje vozilom učiniti opasnijim usled varijacija u prianjanju, a na sasomange.rs možete naći veliki izbor za svaki džep.
Zamena guma u servisima i vulkanizerskim radnjama košta od 300 dinara pa naviše, ali i to zavisi od vrste vozila, odnosno veličine točka.
Bitno je i napomenuti da poslednjih godina nema većih oscilacija u ceni guma, pa je tako, u zavisnosti od kvaliteta, cena za putnička vozila od 2.000, pa do više od 15.000 ili 20.000 dinara, što naravno zavisi i od veličine točka, a na sasomange.rs možete pronaći i nove i polovne gume svih proizvođača.
Glavni favoriti su Pirelli, Bridgestone, Hankook, Michelin, ali ne smemo zaboraviti ni manje proizvođače poput Lassa-e i Laufenn-a, koji nude postojane zimske pneumatike po pristupačnim cenama, ali i Kingstar, Triangle, Riken koji nude korektan kvalitet i performanse za naše uslove.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji – bilo da tražite stvari za uređenje doma, bilo da ste u potrazi sa novim autom ili planirate kupovinu nove nekretnine: u preko 90 kategorija i potkategorija, naći ćete sve što vam treba, a postavljanje oglasa je potpuno besplatno. Sve oglase možete pogledati OVDE.